Aktywny trening słuchowy Neuroflow

Cel

Celem Neuroflow jest poprawa funkcji fonologicznych, które są fundamentem prawidłowego czytania i pisania. Podczas terapii dziecko doskonali umiejętności syntezy i analizy słuchowej, świadomość fonologiczną, różnicowanie dźwięków mowy oraz pamięć i uwagę słuchową.

Dla kogo jest przeznaczona?

Terapia Zaburzeń Przetwarzania Słuchowego skierowana jest do młodzieży, które mają trudności:

  • w skupieniu uwagi,
  • w nauce, pisaniu i czytaniu, nauce języków obcych,
  • z rozumieniem mowy, gdy w otoczeniu jest szum, gwar lub hałas,
  • z rozumieniem dłuższych lub złożonych poleceń ustnych,
  • często proszą o powtórzenie pytania lub wypowiedzi,
  • często sprawiają wrażenie nieobecnych,
  • chorowały na przewlekłe wysiękowe zapalenia ucha środkowego lub na ostre zapalenia ucha, miały przerośnięty migdałek gardłowy.

Aktywny trening słuchowy Neuroflow

NEUROFLOW® Aktywny Trening Słuchowym – to pierwszy w Polsce interaktywny trening wyższych funkcji słuchowych dla osób z zaburzeniami przetwarzania słuchowego prowadzony on-line. Program pozwala na dostosowanie terapii do potrzeb dziecka i możliwości rodziców – terapia w domu pacjenta pod kontrolą rodzica lub w gabinecie terapeuty. Autorem metody jest dr n.med. Andrzej Senderski – otolaryngolog, specjalista audiologii i foniatrii.

Aktywny Trening Słuchowy usprawnia procesy słuchania i rozumienia u dzieci z zaburzeniem przetwarzania słuchowego powodując, że ich uwaga i koncentracja słuchowa stają się procesem bardziej zautomatyzowanym. Zaburzenie przetwarzania słuchowego (auditory processing disorder – APD) to nieprawidłowości w przetwarzaniu słuchowym na poziomie neuronalnym niewynikające z zaburzeń funkcji poznawczych i językowych. APD, podobne jak szumy uszne i zawroty głowy, nie stanowią odrębnej jednostki chorobowej, ale są zespołem objawów wynikających z różnego typu zaburzeń w obrębie ośrodkowej części układu słuchowego i występują pomimo prawidłowej czułości słuchu. Aktywny Trening Słuchowy Neuroflow jest oparty na aktualnych badaniach naukowych metodą terapii, która zawiera moduły ćwiczeń odpowiadające potrzebom każdego z profili klinicznych APD. Rodzaje ćwiczeń są zróżnicowane w zależności od tego, do jakiego podtypu klinicznego APD dziecko zostało zakwalifikowane oraz od wieku dziecka.

„W mojej wieloletniej pracy z dziećmi zauważyłem, że nawet zdrowe dzieci często mają problemy ze skupieniem się i dłuższym utrzymaniem uwagi na tym co słyszą – niestety wynika to po części z wyzwań i obciążeń, jakie stawia przed dzieckiem współczesny świat i jego szum informacyjny. To jak efektywnie mózg przetwarza bodźce słuchowe wpływa na łatwość przyswajania wiedzy i komunikowania się. Nie ma innej drogi by osiągnąć mistrzowski poziom w danej dziedzinie, jak regularne ćwiczenia z coraz większym poziomem trudności, ale takim który motywuje, a nie deprymuje. Tak właśnie działa nasz program ćwiczeń słuchowych.” Dr Andrzej Senderski

Trening słuchowy NEUROFLOW® pomoże więc w nauce koncentracji, zniweluje powtarzające się wrażenie „nieobecności” dziecka, poprawi zdolności rozumienia dłuższych wypowiedzi, a także wychwytywania ich w sytuacji szumu i hałasu dookoła. Aktywny trening słuchowy to też technika wspierająca rekonwalescencję po długotrwałych chorobach i urazach.

Trening NEUROFLOW® rozpoczyna się od diagnozy w gabinecie, a następnie odbywa się online poprzez specjalną platformę, trzy razy w tygodniu przez 25-35 minut. Trening słuchowy polega na przyswajaniu określonych treści w obecności bodźców rozpraszających o różnym natężeniu, od przyjemnych, jak śpiew ptaków, po drażniące, jak różnego pochodzenia hałasy. Po wysłuchaniu tekstu dziecko odpowiada na pytania z nim związane, które mają pomóc w zweryfikowaniu stopnia przyswajania wiedzy. W dni, w które nastolatek nie wykonuje sesji słuchowych, realizuje ćwiczenia utrwalające schemat ciała, orientację w przestrzeni, ćwiczenia równoważne, koordynacji słuchowo-wzrokowo-ruchowej oraz ćwiczenia ruchowe połączone ze stymulacją wyższych funkcji słuchowych.

Trening podzielony jest na trzy etapy, pomiędzy którymi osoba ćwicząca spotyka się z terapeutą w ściśle określonych momentach. Cała terapia zajmuje 8 miesięcy.