Terapia logopedyczna/neurologopedyczna

Cel

Celem terapii logopedycznej i terapii neurologicznej jest usuwanie wad wymowy oraz usprawnianie funkcji komunikacyjnej.

Dla kogo jest przeznaczona?

Terapia logopedyczna przeznaczona jest dla:

  • osób z wadami wymowy;
  • osób z niepłynnością mówienia;
  • dzieci z opóźnionym rozwojem mowy;
  • dzieci z mózgowym porażeniem dziecięcym;
  • dzieci z rdzeniowym zanikiem mięśni;
  • dzieci z Zespołem Downa;
  • dzieci z całościowymi zaburzeniami rozwoju;
  • dzieci słabosłyszących;
  • dzieci dwujęzycznych;
  • dzieci i młodzieży z dysleksją, dysgrafią i dysortografią

Rozwój mowy jest niezwykle ważny dla komunikowania swoich potrzeb, pewności siebie, bycia akceptowanym w środowisku rówieśników, samooceny i rozwoju wielu kompetencji społecznych. Dziecko, które ma wady wymowy może być obiektem drwin lub samo wycofywać się z relacji w obawie przed potencjalnym zranieniem.

Dzięki wczesnej współpracy z logopedą i neurologopedą jesteśmy w stanie znacząco pomóc, a wielokrotnie w pełni wyeliminować problem, z jakim boryka się mały człowiek. Aby zauważyć problem logopedyczny lub neurologopedyczny, wystarczą własne obserwacje. W trakcie konsultacji specjalista dokonuje wstępnej oceny i diagnozy dziecka, oraz przedstawia wstępny plan pracy, a następnie pogłębia diagnozę w czasie terapii. Konsultacje neurologopedyczne skierowane są głównie do dzieci z dysfunkcjami układu nerwowego, chorobami genetycznymi, zaburzeniami rozwoju mowy i komunikacji, a w przypadku małych dzieci również z nieprawidłowościami w pierwszych miesiącach życia w związku z karmieniem i jedzeniem.

Konsultacje logopedyczne poprzedzone są diagnozą, podczas której specjalista sprawdza, czy dziecko ma zaburzenia typu: dyslalia, dysfonia, afazja, dyzartria, opóźniony rozwój mowy, niepłynność mowy, nieprawidłowe połykanie, oddychanie i inne. Podczas terapii logopedycznej lub neurologopedycznej specjalista pracuje indywidualnie z dzieckiem. W czasie zajęć kreatywnie podchodzi do pracy nad wymową, dzięki czemu poza standardowymi metodami, proponuje dziecku różne aktywności, które wywołają zdziwienie, zaskoczenie, radość, a tym samym w przyjemny sposób będą stymulowały do aktywności i ogólnego rozwoju.

Wsparcie dziecka z zaburzeniami mowy, to również pomoc w kształtowaniu alternatywnych metod wyrażania się. Dlatego nasi specjaliści niezwykle indywidualnie podchodzą do Małych Pacjentów wspierając ich rozwój komunikacji i z otwartością patrzą na poszczególne trudności i ich znaczenie dla budowania relacji społecznych przez dziecko. Po każdych zajęciach Rodzic otrzymuje wskazówki, a dziecko ćwiczenia, które wykonuje poza gabinetem, aby dzięki regularności wypracowywać w sobie nawyk poprawnej wymowy, który z czasem zamieni się w regularną praktykę i, jak w wielu przypadkach, będzie można całkowicie zapomnieć o problemie, z którym trafiono do poradni. Terapia logopedyczna i neurologopedyczna odbywa się raz w tygodniu bez obecności opiekuna prawnego dziecka na zajęciach (w wyjątkowych i indywidualnych przypadkach, opiekun może być obecny).

Czym zajmuje się logopeda?

Zakres działań logopedy obejmuje:

  • prowadzenie pracy profilaktycznej i terapeutycznej w celu likwidowania lub zmniejszania zaburzeń komunikacyjnych dzieci w formie systematycznej terapii logopedycznej łączonej z działaniami umożliwiającymi wyrównywanie wszelkich dysharmonii rozwojowych w celu powodzenia kształtowania możliwości komunikacyjnych,
  • przeprowadzanie badań logopedycznych z wykorzystaniem różnych narzędzi badawczych w celu ustalenia stanu rozwoju mowy i zaburzeń komunikacyjnych,
  • prowadzenie doradztwa logopedycznego,
  • ustalanie postępowania korekcyjno-terapeutycznego na etapie diagnozy i terapii.

Jeśli niepokoi Cię sposób w jaki dziecko mówi, uważasz, że mówi za mało lub niezrozumiale – umów się na konsultację z naszymi specjalistami.

Czas trwania terapii: 30-45 min.