Terapia wczesnego wspomaganie rozwoju

Cel

Celem Terapii WWR jest pobudzanie psychoruchowego i społecznego rozwoju dziecka od chwili wykrycia pierwszych sygnałów nieprawidłowego funkcjonowania (w tym niepełnosprawności do podjęcia nauki w szkole).

Dla kogo jest przeznaczona?

Wczesne Wspomaganie Rozwoju jest przeznaczone dla najmłodszych dzieci – od 0 do 7 roku życia.

Terapia WWR w Warszawie to wielospecjalistyczne i wielokierunkowe działania, mające na celu poprawę funkcjonowania dziecka w tym obszarze rozwojowym, który jest zaburzony.

Działania WWR mogą być realizowane już od pierwszych dni życia i trwają do momentu podjęcia przez dziecko nauki w szkole. Można je zakończyć wcześniej, jeżeli terapeuci prowadzący terapię stwierdzą, że założone cele zostały osiągnięte.

Podstawowe założenia Terapii Wczesnego Wspomagania Rozwoju to prowadzenie oddziaływań w takim kierunku, aby dziecko zostało przygotowane do podjęcia nauki w szkole oraz prawidłowo funkcjonowało w obszarze poznawczym, emocjonalnym, społecznym i fizycznym.

Ilość godzin przyznawanych do terapii WWR waha się od 4 do 8 w miesiącu.

Terapia WWR – dlaczego warto?

W czasie rozwoju i wzrostu ciało małego człowieka jest niezwykle plastyczne. Dostosowuje się do pozycji, jakie przyjmuje dziecko, przez co kształtują się nawyki, nie zawsze dobre. Często nie zwracamy uwagi na odpowiedni dobór mebli (głównie krzesełek i biurek), pozwalamy na siedzenie ze zgiętymi plecami, co ułatwiają nam wszechobecne technologie. Niejednokrotnie decyzja o wizycie u fizjoterapeuty wynika ze wskazań pediatry lub lekarza pierwszego kontaktu, który kieruje dziecko na zajęcia. Warto jednak profilaktycznie udać się do specjalisty, nie czekając na opinię lekarza. Prawidłowa postawa u dziecka może uchronić je w przyszłości przed licznymi dolegliwościami i problemami.

Zajęcia fizjoterapeutyczne w Poradni Spokojna Główka poprzedzone są dokładnym
wywiadem z opiekunem dziecka, a także oceną na poziomie anatomicznym i funkcjonalnym (podczas swobodnej aktywności). To, co wyróżnia fizjoterapię w naszej Poradni, to interdyscyplinarne podejście, charakteryzujące się nie tylko pracą nad usprawnieniem i rozwiązaniem problemów z aparatem ruchu, ale też zaspokojeniem potrzeb na polu sensorycznym i emocjonalnym.

Fizjoterapeuta poprzez zabawę wprowadza dziecko w świat ćwiczeń z zakresu różnych metod terapii między innymi metodach neurofizjologicznych, terapii wad postawy, masażu, integracji sensorycznej, terapii ręki które aktywizują dziecko. Dzięki odpowiednio dobranym pozycjom, ćwiczeniom i formom aktywności, w przyjazny dla Małego Pacjenta sposób minimalizowane są wady postawy.

Nasi fizjoterapeuci pracują zarówno z dziećmi zdrowymi, jak i cierpiącymi na mózgowe porażenie dziecięce, okołoporodowe uszkodzenie splotu barkowego i rdzeniowy zanik mięśni. Jeśli wizyta u fizjoterapeuty poprzedzona jest konsultacją pediatryczną, warto wziąć na nią pełną dokumentację dziecka w celu jak najlepszego i kompleksowego dostosowania ćwiczeń do dziecka. Spotkania z fizjoterapeutą przynoszą najlepszy efekt, jeśli pomiędzy spotkaniami, opiekun dziecka wykonuje z nim ćwiczenia zalecone przez specjalistę. Dlatego prosimy o udział w zajęciach osób, które faktycznie spędzają z dzieckiem dużo czasu i będą mogły z nim ćwiczyć.

Terapia Wczesnego Wspomagania Rozwoju Warszawa – sprawdź naszych Specjalistów i pomóż swojemu dziecku już dziś!

Czas trwania zajęć: 55 min.